Uroda

Jak olejować włosy?

Zabieg olejowania włosów jest znany od setek lat, ale wciąż nie traci na aktualności. To prosty i tani sposób na odżywienie naszych kosmyków i nadanie im blasku. Jakie metody olejowania wyróżniamy? Po jaki olej najlepiej sięgnąć? Wyjaśniamy poniżej.

Niektórzy obawiają się, że przez olejowanie ich włosy będą zbyt obciążone i „uklepane”. Jeśli jednak odpowiednio dobierzemy olej i metodę zabiegu, nasze włosy tylko na tym skorzystają. Wśród zalet tego typu pielęgnacji można wymienić:

  • ochronę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi,
  • mniejszą liczbę wypadających włosów,
  • skuteczną regenerację włosów,
  • nawilżenie i wzmocnienie włosów,
  • ograniczone wydzielanie sebum,
  • pomoc w walce z łupieżem, stanami zapalnymi i podrażnieniami skóry głowy,
  • ułatwione rozczesywanie włosów,
  • mniejszą podatność włosów na uszkodzenia mechaniczne,
  • szybszy wzrost włosów.

Jak wybrać właściwy olej?

Sukces olejowania tkwi przede wszystkim w prawidłowym doborze oleju. Musimy dopasować go do typu naszych włosów i ich potrzeb. Wyróżniamy włosy wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate.

Włosy wysokoporowate są szorstkie, zniszczone, suche, łamliwe, często kręcone. Potrzebują bardzo głębokiego nawilżenia. W przypadku takich włosów najlepszym wyborem będzie olej: arganowy, wiesiołkowy, kukurydziany, bawełniany, ze słodkich migdałów lub z pestek winogron.

Włosy średnioporowate cechują się podatnością na puszenie i kręcenie. W ich pielęgnacji warto sięgnąć po olej: sezamowy, rzepakowy, słonecznikowy, rokitnikowy, z orzechów laskowych, pestek śliwki. Można wykorzystać również oliwę z oliwek.

Z kolei włosy niskoporowate wyglądają na gładkie, lejące się, wręcz śliskie. Do ich olejowania stosujmy takie olejki, jak masło shea, kakaowe i mango, olej z pestek granatu, kokosowy, rycynowy, palmowy i babassu.

Metody olejowania

Włosy można olejować na kilka sposobów. Do najpopularniejszych należy:

  • olejowanie na sucho – to najprostsza i najszybsza metoda. Wystarczy nałożyć olej na suche, nieumyte włosy, ważne jednak, aby nie znajdowały się na nich resztki kosmetyków do stylizacji. Olej pozostawiamy na 1–3 godziny,
  • olejowanie na mokro – najpierw moczymy włosy w wodzie, odsączamy je i dopiero nakładamy olej. Pozostawiamy na minimum 30 minut,
  • olejowanie na podkład – ta metoda świetnie sprawdzi się w przypadku włosów bardzo suchych i zniszczonych. Podkładem muszą być substancje magazynujące wodę, czyli tzw. humektanty, na przykład miód albo żel aloesowy. Najpierw rozprowadzamy na włosach podkład, a następnie olej. Pozostawiamy minimum na godzinę,
  • olejowanie włosów w misce – 1-3 łyżki oleju mieszamy w misce z ciepłą wodą, następnie pochylamy się i moczymy włosy. Po około 3 minutach wyjmujemy kosmyki, odsączamy z nadmiaru mieszanki i zawijamy w ręcznik na godzinę.

Jak zmyć olej z włosów?

Zwieńczeniem olejowania jest prawidłowe umycie włosów. Olej nie łączy się z wodą, więc jego zmycie bywa utrudnione. Najlepszym sposobem będzie najpierw sięgnięcie po odżywkę lub maskę. Nakładamy wybrany kosmetyk na włosy uprzednio wypłukane ciepłą wodą i pozostawiamy na kwadrans. Po tym czasie zmywamy dokładnie odżywkę/maskę i dopiero myjemy włosy szamponem. Zabieg możemy zakończyć ponownym nałożeniem odżywki bądź płukanką octową.

Jak często powtarzać olejowanie? Częstotliwość zabiegów dobierzmy do potrzeb włosów. Istotna jest regularność.

Zdj. główne: CRYSTALWEED cannabis/unsplash.com

Polecane artykuły
Uroda

Tworzenie niezapomnianych wspomnień dzięki unikalnym bransoletkom z ERgold

Odkryj fascynujący świat tworzenia niezapomnianych wspomnień za pomocą unikalnych bransoletek ERgold. Poznaj nasze metody rzemieślnicze i zachwyć się pięknem naszych indywidualnych projektów.
Czytaj więcej
Uroda

JAK DOBRAĆ PALETĘ KOLORYSTYCZNĄ CIENI DO POWIEK DO SWOJEJ URODY?

Makijaż niewątpliwie jest po to, by jeszcze bardziej podkreślić swoją urodę.
Czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *