Jak olejować włosy?

Uroda
Jak olejować włosy?
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zabieg olejowania włosów jest znany od setek lat, ale wciąż nie traci na aktualności. To prosty i tani sposób na odżywienie naszych kosmyków i nadanie im blasku. Jakie metody olejowania wyróżniamy? Po jaki olej najlepiej sięgnąć? Wyjaśniamy poniżej.

Niektórzy obawiają się, że przez olejowanie ich włosy będą zbyt obciążone i „uklepane”. Jeśli jednak odpowiednio dobierzemy olej i metodę zabiegu, nasze włosy tylko na tym skorzystają. Wśród zalet tego typu pielęgnacji można wymienić:

  • ochronę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi,
  • mniejszą liczbę wypadających włosów,
  • skuteczną regenerację włosów,
  • nawilżenie i wzmocnienie włosów,
  • ograniczone wydzielanie sebum,
  • pomoc w walce z łupieżem, stanami zapalnymi i podrażnieniami skóry głowy,
  • ułatwione rozczesywanie włosów,
  • mniejszą podatność włosów na uszkodzenia mechaniczne,
  • szybszy wzrost włosów.

Jak wybrać właściwy olej?

Sukces olejowania tkwi przede wszystkim w prawidłowym doborze oleju. Musimy dopasować go do typu naszych włosów i ich potrzeb. Wyróżniamy włosy wysokoporowate, średnioporowate i niskoporowate.

Włosy wysokoporowate są szorstkie, zniszczone, suche, łamliwe, często kręcone. Potrzebują bardzo głębokiego nawilżenia. W przypadku takich włosów najlepszym wyborem będzie olej: arganowy, wiesiołkowy, kukurydziany, bawełniany, ze słodkich migdałów lub z pestek winogron.

Włosy średnioporowate cechują się podatnością na puszenie i kręcenie. W ich pielęgnacji warto sięgnąć po olej: sezamowy, rzepakowy, słonecznikowy, rokitnikowy, z orzechów laskowych, pestek śliwki. Można wykorzystać również oliwę z oliwek.

Z kolei włosy niskoporowate wyglądają na gładkie, lejące się, wręcz śliskie. Do ich olejowania stosujmy takie olejki, jak masło shea, kakaowe i mango, olej z pestek granatu, kokosowy, rycynowy, palmowy i babassu.

Metody olejowania

Włosy można olejować na kilka sposobów. Do najpopularniejszych należy:

  • olejowanie na sucho – to najprostsza i najszybsza metoda. Wystarczy nałożyć olej na suche, nieumyte włosy, ważne jednak, aby nie znajdowały się na nich resztki kosmetyków do stylizacji. Olej pozostawiamy na 1–3 godziny,
  • olejowanie na mokro – najpierw moczymy włosy w wodzie, odsączamy je i dopiero nakładamy olej. Pozostawiamy na minimum 30 minut,
  • olejowanie na podkład – ta metoda świetnie sprawdzi się w przypadku włosów bardzo suchych i zniszczonych. Podkładem muszą być substancje magazynujące wodę, czyli tzw. humektanty, na przykład miód albo żel aloesowy. Najpierw rozprowadzamy na włosach podkład, a następnie olej. Pozostawiamy minimum na godzinę,
  • olejowanie włosów w misce – 1-3 łyżki oleju mieszamy w misce z ciepłą wodą, następnie pochylamy się i moczymy włosy. Po około 3 minutach wyjmujemy kosmyki, odsączamy z nadmiaru mieszanki i zawijamy w ręcznik na godzinę.

Jak zmyć olej z włosów?

Zwieńczeniem olejowania jest prawidłowe umycie włosów. Olej nie łączy się z wodą, więc jego zmycie bywa utrudnione. Najlepszym sposobem będzie najpierw sięgnięcie po odżywkę lub maskę. Nakładamy wybrany kosmetyk na włosy uprzednio wypłukane ciepłą wodą i pozostawiamy na kwadrans. Po tym czasie zmywamy dokładnie odżywkę/maskę i dopiero myjemy włosy szamponem. Zabieg możemy zakończyć ponownym nałożeniem odżywki bądź płukanką octową.

Jak często powtarzać olejowanie? Częstotliwość zabiegów dobierzmy do potrzeb włosów. Istotna jest regularność.

Zdj. główne: CRYSTALWEED cannabis/unsplash.com

Rita Krosnowska
Rita Krosnowska to autorka tekstów o tematyce moda i uroda. Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz kursów z zakresu mody i kosmetyków.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*