Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka dziecięcego?

Kids
Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka dziecięcego?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czeka Cię niedługo zakup wózka dla pierwszego dziecka? To niemałe wyzwanie. Gabaryt oraz łatwość składania i przenoszenia to tylko kilka cech, które powinieneś wziąć pod uwagę. Sprawdź, co jeszcze jest ważne przy wyborze wózka dziecięcego.

Decyzja wielkiej wagi

Dziecko przez pierwsze lata swojego życia spędza w wózku sporo czasu. Powinien więc to być sprzęt wygodny, funkcjonalny, a przy tym stosunkowo niedrogi, aby nie nadszarpnąć mocno Twojego budżetu. Przedstawiamy kilka cech charakterystycznych dla wózka dziecięcego wysokiej jakości. Zwróć na nie uwagę podczas zakupu!

źródło: YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=A7lYGGybsKk)

Koła

Pierwszym element to koła. Musisz zastanowić się, jakie masz potrzeby oraz jak wygląda teren, po którym najczęściej będziesz się poruszać. Małe, piankowe kółka, o dużej mobilności skrętnej to wybór idealny na gładkie chodniki w miastach. Kiedy jednak większość czasu spędzasz w małej miejscowości lub poza miastem, gdzie jakość dróg i chodników pozostawia wiele do życzenia – wybierz koła o nieco większej średnicy. Duże, pompowane koła pozwolą bez problemu pokonać nierówności drogi. Zapewnią także lepszą amortyzację wstrząsów. Dodatkowo, koła w wózku powinny być zdejmowane. Ułatwia to ich czyszczenie oraz transport wózka.

Waga

Im wózek lżejszy, tym bardziej mobilny. Przenoszenie go nie będzie problemem. Zazwyczaj niewielka waga to także mały gabaryt, co przekłada się na łatwość transportu. Dostępne na rynku wózki ważą od 8 do nawet 25 kilogramów. Jeżeli mieszkasz w bloku, który na dodatek pozbawiony jest windy, wybierz lekki model. Zależy Ci na trwałości? Postaw na nieco cięższy.

Stelaż

Solidny, odpowiednio gruby, wykonany z wysokiej jakości aluminium lub innego stopu metali. Powinien mieć opcję składania się do mniejszych rozmiarów. Transport, nawet przy stosunkowo dużej wadze, będzie wtedy prostszy. Dobrze, jeśli na konstrukcji stelaża wydzielone jest miejsce na kosz, do którego możesz wrzucić zakupy, a nie trzymać je w dłoniach, prowadząc wózek.

Dodatkowe akcesoria

Uwielbiasz wychodzić na spacer o każdej porze roku? Ten akapit jest dla Ciebie. Wózek powinien mieć kilka podstawowych dodatków ułatwiających użytkowanie. Przede wszystkim obszerną torbę, którą umieścisz na rączce wózka. Zmieścisz w niej sporo przyborów dla malucha. Koszyk pod siedziskiem to również dodatkowe i praktyczne miejsce na przechowywanie rzeczy. Dobrze, jeśli wózek wyposażono w ochronę przeciwdeszczową, dodatkowy materiał na nóżki dziecka, ocieplane rękawiczki zakładane na rączkę, które sprawdzą się zimą czy też pojemnik na butelkę z wodą lub innym napojem. Jeśli te elementy są odpinane, można je łatwiej czyścić. Przekonasz się, jakie to wygodne rozwiązanie.

źródło: YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=uSdRQhlZgzQ)

Jaki rodzaj wózka wybrać?

Kolejnym aspektem podczas wyboru wózka jest jego rodzaj. W sklepach w Polsce dostępnych jest kilka wersji:

  • Wózek 1w1 –  mamy tutaj albo spacerówkę, albo gondolę bez możliwości zmian. To wybór najbezpieczniejszy, jednak uciążliwy, jeśli chodzi o użytkowanie. Wykonany specjalnie pod jeden rodzaj siedziska, co zapewnia mu większą trwałość i gwarantuje dbałość o każdy szczegół. Mimo wszystko jest to nieco uciążliwe, a dodatkowo wymagające dodatkowego wydatku rozwiązanie. Kupując gondolę, musisz liczyć się z zakupem spacerówki dla dziecka, które po kilkunastu miesiącach będzie samodzielnie siedzieć.
  • Wózek 2w1 jest nieco ciekawszym rozwiązaniem. Oferuje bowiem możliwość przepięcia siedziska w wersji gondoli na spacerówkę i odwrotnie. Trwa to dosłownie kilkanaście sekund. Oczywiście ta opcja wiąże się z dodatkowymi elementami ruchomymi w wózku. Przekłada się więc na nieco mniejszą stabilność, a także trwałość. Wygoda jest tutaj jednak nieoceniona, a ponadto za wózek zapłacisz tylko raz.
  • Wózek 3w1 – jeśli szukasz kompletnego rozwiązania, ten wybór jest idealny dla Ciebie. Masz tutaj do dyspozycji gondolę, spacerówkę, ale również nosidełko do samochodu. Wszystkie elementy można zapinać na stelaż. Sprawdza się to świetnie na samym początku, kiedy dziecko jest jeszcze malutkie. Aby wsadzić je do wózka, wystarczy wyjąć nosidełko z samochodu i wpiąć je do stelaża.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*