Podłoga winylowa – czy warto?

Dom
Podłoga winylowa – czy warto?
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Szukasz nowej podłogi i chciałbyś dowiedzieć się wszystkiego o podłogach winylowych? Jeśli tak, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Odpowiadamy na pytanie, czy warto wybrać takie rozwiązanie. 

Podłoga winylowa jest również nazywana „cichą wykładziną podłogową”. Dlaczego? Nazwa mówi sama za siebie: winyl znany jest z dźwiękochłonnych właściwości. W związku z tym w przypadku podłogi winylowej hałas jest niewielki. Ponadto jest to również jedna z najwygodniejszych podłóg, zarówno pod względem konserwacji, jak i montażu. 

Zobacz poniższe zalety podłogi winylowej:

 • Nadaje się do zastosowania pod nią ogrzewania podłogowego, ponieważ doskonale przenosi ciepło. Dzięki temu podłoga nigdy nie jest zimna.
 • Podłogi winylowe dostępne są w różnych wzorach i kolorach, np. podłoga winylowa o wyglądzie betonu lub drewna.
 • Pochłania hałas, dzięki czemu zanieczyszczenie dźwiękami jest ograniczone.
 • Nawet bez podkładu winyl jest dobrym rozwiązaniem tłumiącym dźwięk.
 • Winyl jest łatwy w instalacji i samodzielnej wymianie.
 • W porównaniu do innych rodzajów podłóg winyl jest tani.
 • Winyl ściśle przylega do podłogi, więc nie potrzebujesz listew przypodłogowych do wykończenia.
 • Podłoga tego rodzaju jest odporna na wilgoć, dzięki czemu płytki winylowe można zastosować również w łazience.
 • Łatwość konserwacji: czyszczenie i konserwacja winylu zajmuje niewiele czasu.
 • Wygoda: podłogi winylowe zapewniają duży komfort chodzenia i są znacznie bardziej miękkie niż podłogi laminowane i płytki podłogowe.
 • Realistyczny wygląd – drewnopodobne płytki winylowe trudno odróżnić od prawdziwego drewna.
Fot. Skitterphoto/Pexels

Kiedy podłoga winylowa będzie odpowiednim wyborem?

Ponieważ podłoga winylowa ma wiele zalet, jest to optymalne rozwiązanie dla prawie każdego gospodarstwa domowego.

Winyl do łazienki i kuchni

Ponieważ winyl jest odporny na wilgoć, materiał ten doskonale nadaje się do wilgotnych pomieszczeń, takich jak łazienka czy kuchnia. Winyl jest łatwy do utrzymania w czystości i dlatego jest idealny do tego typu pomieszczeń. Czy chcesz mieć nową podłogę w swojej łazience lub kuchni? W takim razie podłoga winylowa będzie odpowiednim rozwiązaniem.

Gospodarstwo domowe z dziećmi

Dzieci biegające po domu mogą powodować uciążliwy hałas. Podłoga winylowa może okazać się w tym przypadku pomocna. Jest to nie tylko dźwiękochłonne rozwiązanie, ale także wyjątkowo łatwe w utrzymaniu. Dzieci zwykle regularnie brudzą podłogę. O winyl nie trzeba się martwić. Co więcej, wystarczy szybkie przetarcie go szmatką, aby znowu był czysty. 

Nadaje się do ogrzewania podłogowego

Podłogi winylowe doskonale nadają się do ogrzewania podłogowego. Po wybraniu dobrego podkładu podłoga winylowa może z łatwością przenosić ciepło. 

Wady podłogi winylowej

Pomimo wielu zalet podłóg winylowych istnieją również pewne wady, które należy wziąć pod uwagę przed zakupem tego rozwiązania. 

 • Trudne do naprawienia uszkodzenia.
 • Cienki materiał zużywa się szybciej niż parkiet lub płytki i dlatego jest mniej trwały: ciężkie meble lub szafki mogą pozostawić ślad na podłodze.
 • Winylu nie można przesuwać po przyklejeniu do podłogi.
 • Dość duże różnice w jakości między różnymi rodzajami winylu: cienkie podłogi winylowe są stosunkowo tańsze niż grubsze modele, więc należy o tym pamiętać przy wyborze odpowiedniej opcji.
 • Podłoga winylowa może potencjalnie uwalniać elektryczność statyczną. Można to łatwo rozwiązać, uziemiając podłogę.

Różne dostępne kolory i wzory

Podłogi winylowe znaleźć można w naprawdę wielu różnych wzorach i kolorach. Popularnym rozwiązaniem są modele z nadrukiem faktury drewna. Winyl udający drewnianą podłogę wygląda naprawdę świetnie. Rzadziej używanymi motywami są również marmur, płytki kamienne, korek, a nawet metalowa płyta rombowa. Obecnie popularne są także podłogi winylowe imitujące beton. Nowoczesne wnętrza łazienek i kuchni doskonale prezentują się w takiej oprawie. 

Fot. Digital Buggu/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*